Archiwum 31 stycznia 2017


sty 31 2017 Różnice pomiędzy rynkami
Komentarze: 0

Rynek pierwotny w ostatnim czasie rozkwita w Polsce w  bardzo szybkim tempie, za co w pewnym stopniu musi oczywiście odpowiadać poprawa sytuacji finansowej i ekonomicznej większości gospodarstw domowych. Po okresie wielkiej recesji Polacy znów dobrze zarabiają i mają dużo ciekawej pracy, więc chęć przeprowadzki do większego mieszkania czy uniezależnienie się od rodziny, jest coraz wyższa. Ręce zacierają więc deweloperzy, którzy w najważniejszych miastach kraju na potęgę stawiają nowe osiedla mieszkaniowe, a na nich najróżniejsze mieszkania z przeznaczeniem na rynek pierwotny.

Z powodzeniem znaleźć można więc i luksusowe, ponad stumetrowe apartamenty z widokiem na góry, lasy czy rzeki, jak i te mniejsze, trzydziestometrowe kawalerki zlokalizowane w tych samych blokach. Wszystko po to, aby nawet osoby nieco mniej zamożne mogły pozwolić sobie na nowoczesny i komfortowy lokal w cenie powyżej pięciu tysięcy złotych od metra kwadratowego. Mimo rosnących cen na rynku pierwotnym, wciąż pojawiają się nowe inwestycje budowlane, a deweloperzy nie mają większego problemu z tym, aby sprzedać prawie wszystkie lokale w budynku jeszcze przed jego ostatecznym wykończeniem i oddaniem do użytkowania.

Zobacz: https://promenadywroclawskie.pl/

Dopełnieniem tego rynku jest oczywiście rynek wtórny, a więc obrót mieszkaniami, które zmieniają swojego właściciela i mają już wiele lat. Ich cena może być nawet czterokrotnie niższa, niż cena mieszkania o podobnym metrażu, położonego w tym samym miejscu, ale przygotowanego przez dewelopera. Dlatego szczególnie młode rodziny, dopiero na początku swojej kariery zawodowej i finansowej, sięgają po lokale z rynku wtórnego, oszczędzając w ten sposób środki i nie tylko. Korzyści, jakie daje taki wybór, to m.in.:

możliwość skorzystania z infrastruktury, mebli i dodatków pozostawionych w lokalu przez poprzednich właścicieli brak konieczności wykonywania natychmiastowego remontu przystosowującego lokal do użytkowania niższa cena za metr kwadratowy – przeważnie jest ona od dwukrotnie do nawet czterokrotnie niższa, niż mieszkania nowego sprawnie działająca i zarządzana przez administratora wspólnota.
ryneknieruchomosci : :